Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč - doručení ZDARMA

Levanduli si zvládnete vypěstovat i doma

07.10.2022 | Dana Rohová

Levandule na záhrádce | KvětinyOnline

Fialová kráska, kterou buď milujete, nebo nesnášíte. Řeč je o levanduli, která patří mezi aromatické okrasné trvalky a hodí se pro potěchu oka, na léčení, dekoraci, výrobu kosmetiky, ale i k vaření. Víte, že se na ni nemusíte jezdit dívat na levandulová pole, ale můžete si ji vypěstovat i doma na zahrádce nebo v květináči?

Levandule je docela nenáročná rostlina

Taky jste se do ní zamilovali a její vůni byste mohli vdechovat pořád? Vypěstujte si ji doma. Není to žádná raketová věda, stačí vědět, jak na to.

Levanduli si můžete vypěstovat ze semínek, nebo si můžete koupit už předpěstovanou rostlinku. Záleží na vás, na co si troufnete. Semínka byste do květináčků měli vysít nejpozději v březnu, a to do výsevního substrátu, který co nejdřív po zasetí semínek opatrně navlhčíte tak, abyste nevyplavili semínka.

Květináč umístěte do místnosti, kde se teplota drží nad 20 °C, substrát pravidelně vlhčete, aby semínka vyklíčila. Rostlinky pak rozsaďte do sadbovačů, aby zesílily.

Na semínka se necítíte, dáte přednost sazenicím? Není problém, koupíte je skoro v každém zahradnictví. Než je vysadíte na zahradu, počkejte, až pominou první mrazíky. Pak je umístěte ven do stínu, aby si postupně mohly zvykat na sluníčko.

V průběhu června je vysaďte na záhon se suchou propustnou půdou nebo do květináče a umístěte na slunné stanoviště.

Náš tip: Udělejte si radost a objednejte kytici v našem online květinářství. My ji s láskou připravíme a rychle doručíme kamkoliv po celé České republice, třeba do Prahy nebo Olomouc, a to i dnes.

Jakou péči levandule vyžaduje?

  • Zálivku přizpůsobte tomu, kde levanduli pěstujete. Levandule ve venkovním prostoru zálivku příliš nevyžaduje, v květináči ale ano.
  • Umístěte ji tam, kde celý den svítí sluníčko, je tam teplo a sucho.
  • Pozor si dejte na zastíněné místo nebo průvan.
  • Na záhon sázejte rostliny vysoké asi 10 cm a do sponu 50 cm.
  • Už od vysazení ji pravidelně stříhejte, aby byla krásně hustá. Čím víc bude košatá, tím víc krásných a voňavých květů bude mít. První rok ji zastřihněte těsně před květem, průběžně se zbavujte zasychajících stonků a květenství.
  • Proveďte vždy jarní a podzimní sestřih.
  • Nestříhejte do dřevnaté části.

Víte, že právě díky slunečním paprskům má levandule tu úžasnou barvu?

Jaké dekorace z levandule si můžete připravit?

Kreativitě se meze nekladou ani při výrobě dekorací. Levanduli můžete jen tak nastříhat, svázat provázkem a vložit do vázy. Stejně tak si z ní můžete uvít věneček, ozdobit s ní svícen, vyrobit levandulové paličky nebo ji nasušit.

Sbírají se květy levandule i její nať. Když sbíráte květy, stříhejte jen vrchní část stonků a květy z nich po usušení sdrhněte. Nať se sbírá před rozkvětem nebo na začátku kvetení.

Důležité: Ať už sbíráte květy nebo nať, učiňte tak výhradně za suchého počasí v ranních nebo podvečerních hodinách.

Měna
Jazyk