Váš prohlížeč není podporován. Doporučujeme použít nejnovější Chrome, Firefox nebo Safari.
Kytice od 1.200 Kč - doručení ZDARMA

Házení svatební kytice – kde se tato tradice vzala?

08.01.2018 | Dana Rohová

Tradice házení svatební kyticí | KvětinyOnline

Víte, kdy poprvé nevěsta vzala do ruky svou kytici a hodila ji za hlavu, aby udělala radost jedné z přítomných svobodných dívek? Přesné datum neznáme, tato oblíbená tradice je ale se svatbami spojená už dlouhá staletí. Prvně měla navíc úplně jiný důvod, než má dnes. A to poněkud úsměvný.

Na nevěstu nesahat

Před stovkami let se věřilo, že když se dotknete nevěsty, přinese vám to štěstí. Není divu, že čerstvě provdaným ženám se tato tradice moc nelíbila. Vyústila totiž často v nepohodlí a narušení nevěstina soukromí. Desítky lidí kolem ní neustále tvořily kruh ve snaze urvat si kousek z jejích šatů.

Bylo to v dobách, kdy svatební šaty ještě nebyly tak luxusním zbožím jako dnes a jejich roztrhání nezpůsobilo nevěstě příliš velký smutek. Jenže kvůli této tradici se přítomní na novomanželku vrhli často ještě před skončením obřadu, což vyústilo ve velmi trapné situace.

Aby se podobným nepříjemnostem vyhnula, začala nevěsta házet svou kytici do davu lidí. Tím odvrátila pozornost a mohla za pomoci ženicha nepozorovaně uniknout do své svatební „komnaty“.

Náš tip na svatební kytici: Velmi populární jsou extravagantní kytice, které jsou vhodné na svatební obřad v přírodě.

Kytice jako příslib budoucího štěstí

Přítomní hosté toužili po jakémkoli nevěstině doplňku, protože byla vdaná a jim by to přineslo štěstí. Dali proto zavděk krásné květině a z házení kytice se postupem času stala oblíbená svatební tradice.

Náš tip: Prozařte svůj den a objednejte si "barevné světlo". Každá kytice bude jako malý světelný pramen a my ji přineseme až k vašim dveřím, ať už jste kdekoliv v České republice, i do menších měst, jako jsou Rudná nebo Pohořelice, i dnes.

Dnes házení kytice znamená, že nevěsta předává kousek svého štěstí dívce, která květinu chytí. Tvrdí se, že kdo svatební kytici chytí, je další na řadě v tom stát se šťastnou nevěstou. Na rozdíl od dob středověkých dnes nevěsta po odhození kytice neprchá pryč, ale užívá si svou chvíli, kdy nevědomky vybírá dívku, která bude následovat její kroky.

Naštěstí hosté dnes respektují krásu nevěstiných šatů zpovzdálí, a ona tak nemá důvod utíkat do tajemné komnaty. Pokud plánujete svatbu a mrzí vás, že o krásné květiny přijdete, nechte si v květinářství udělat kytice dvě. Tu menší hodíte mezi vdavekchtivé ženy a druhou kytici si radostně odnesete domů.

Měna
Jazyk